Nowe możliwości poradni

przez | 13 stycznia, 2016

grafika kolorowa, rulon (dyplom) ozdobiony niebieską wstęgą

Od 1 stycznia 2016r. decyzją Śląskiego Kuratorium Oświaty Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Żorach orzeka na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących oraz z autyzmem, w tym zespołem Aspergera.

Dzieci z wadami wzroku i słuchu oraz z autyzmem wymagają specjalnych form i metod nauczania. W tym celu wskazane jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Do tej pory rodzice młodzieży i dzieci niesłyszących i słabo słyszących oraz niewidomych i słabo widzących, a także z autyzmem,  musieli w celu otrzymania diagnozy i wydania stosownych orzeczeń szukać pomocy w specjalistycznej poradni w Katowicach.

Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pani Joanna Kowalkowska wystąpiła, za zgodą władz gminy Żory, do Śląskiego Kuratora Oświaty o przyznanie stosownych uprawnień. Poradnia uzyskała taką zgodę po spełnieniu kilku niezbędnych warunków. Przede wszystkim, zatrudniamy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników m.in. surdopedagoga – specjalistę do pracy z dziećmi słabo słyszącymi i niesłyszącymi i tyflopedagoga jest to specjalista do pracy z dziećmi słabo widzącymi i niewidomymi oraz specjalistę do diagnostyki dzieci ze spectrum autyzmu. Poradnia zaopatrzona jest w odpowiedni sprzęt i narzędzia diagnostyczne, a także pomoce do prowadzenia terapii. Mamy nadzieję, że nasze starania znacznie ułatwią rodzicom i opiekunom dzieci dotarcie do specjalistów i polepszą funkcjonowanie tych dzieci w szkole i w domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *